יום ראשון, 20 בינואר 2013

הכל פ ת ו ח

ראשית אפתח בהתנצלות על העדרות ממושכת יחסית . הסיבה היא התענינותי הבלתי ניתנת לכיבוש גם בעולם שלמטה . לא , לא מה שחשבתם . הכוונה היא לעולם התת ימי . צלילה היתה תמיד בראש רשימת התחביבים שלי ולאחרונה החלטתי להגשים תשוקה ישנה שלי והיא צילום תת מימי . אם תרצו לעמוד מקרוב על הסיבות להעדרותי מהבלוג תוכלו להציץ כאן וגם לעקוב אם תרצו : http://www.facebook.com/AmirUnderwaterPhotographyPage?fref=ts

ועתה לענינינו בעולם שלמעלה .

אין כמו תחילת החורף על מנת לצפות בצבירים פתוחים ובדיוק בחודשים אלה ניתן  לתפוס עם השקיעה גם את מטעמי הסתיו וגם את אלה  של החורף. צבירים פתוחים מגוונים מאוד בצורתם השונה ומהוים מטרות קלות לטלסקופים גם מאזורים מוארים יחסית אך גם כאן נכונו לצופה אתגרים שדרשו ממנו לאמץ קצת את העינים .

צבירים פתוחים , בשונה מ"אחיהם " הגלובולרים קרובים אלינו יחסית (אלפי שנות אור ולא עשרות אלפי ) ומאוכלסים על ידי כוכבים צעירים ובחלק מהצבירים הפתוחים (כמו הפלאידות M45 לדוגמא ) עדיין ניתן לצפות בשאריות ענן הגאז שיצר אותם. מיקומם כאמור קרוב אלינו ובתוך מישור הגלקסיה בשונה בהגלובולרים הנימצאים במעיין הילה כדורית סביבי הגלקסיה ומורכבים מכוכבים זקנים . הקירבה הזו של הצבירים אלינו היא זו המאפשרת צפייה קלה  מאחר והם מכסים שטח גדול יחסית בשמיים וקל להפריד ,ברוב המקרים את הוככבים המרכיבים את הצביר .

מה שיפה בפתוחים הוא שניתן להבחין בהם (לפחות את אלה מקטלוג מסייר) במשקפת . כך שלצורך התצפית הכינו משקפת וגם עיניות בעלות מוקד ארוך למראה פאנורמי בהגדלה קטנה .

נתחיל דווקא מאזור קסיופיאה מכיוון שהוא זה שיעלם ראשון באורות האופק המערבי בעונה זו של השנה . אני דווקא לא רוצה להתעקב על הצביר הכפול NGC 869 ּו NGC884 אלא על כאלה הפחות מוכרים באזור .

הראשון הוא M52 - די קל למציאה ,, פשוט האריכו פי 2 את הקו המחבר בין אלפא וביתא קסיופיאה (ראו תמונה )והנה הגעתם . הצביר די גדול וברור וניתן לצפיה גם מאזור מואר בפרברי העיר . הוא מספיק בהיר על מנת שמסייר שצפה בו לראשונה ב 1774 הכניסו לקטלוג. מרחקו מאיתנו הוא כ 5000 שנות אור .   אך הבה ונתקדם לאחר שלא מצא דרכו לאותו קטלוג  מכיוון שניתגלה לא ע"י מסייר אלא  ע"י CAROLINE HERSCHEL אחותו של WILLIAM. בהיר פחות אך מכיל הרבה יותר כוכבים מחברו . שוב השתמשו באלפא וביתא קסיופיאה אך הפעם קחו את חצי המרחק 90 מעלות לדרום מזרח (ראה תמונה ) . מרחקו של צביר זה מאיתנו כ 7600 שנות אור ובניגוד ל M52 הניראה בבירור כאן חפשו מעיין כתם בהיר בשמיים ורק במפתחים גדולים מעל 8 אינט"ש ובשמיים חשוכים (גם רפרקטורים 6 אינט"ש יעשו את העבודה ) תבחינו בעננת הכוכבים העדינה .  חדי העיין יבחינו בקווים שחורים עדינים המסתלסלים כספירלה בצביר ולכן הוא ניקרא גם THE WHITE ROSE או CAROLINES ROSE .

carolines rose
למרות שאני יכול להבחין בצביר זה גם מחצר ביתי בגליל אני מאוד אוהב להתבונן בו מאזורים חשוכים יותר ברמת הגולן או בנגב דרך מפתחים גדולים . אפשר פשוט לטבוע בעושר בכוכבים שבו - מומלץ !

צביר נוסף שלא כדאי לפספס הוא M35 בתאומים .

C,JH

הצביר נמצא לרגליו של התאום CASTOR נמצא במרחק של 2800 שנות אור מאיתנו , קרוב במושגים של DSO , ניתן לשוטט בו הלוך ושוב והוא מכיל כוכבים בבהירויות ואפילו בצבעים שונים. עקב גדלו וקרבתו היחסית הוא תופס מקטע גדול יחסית בשמיים בן 28 דקות קשת .   ובצילו של צביר זה חדי העיין יוכלו להבחין בפתוח נוסף NGC2158  - קטן וחלש יותר הנמצא במרחק של 26000 שנות אור - פי 10 במרחק. בתחילה יבלוט הצביר כמעיין כתם קטן ומואר הנראה טוב יותר בראייה מוסבת . בחינתו בהגדלה גדולה יותר ,במפתח גדול יותר ובשמיים חשוכים יגלו נקודות קטנות ועדינות המתוארים ע"י חובבים כ DIAMOND DUST ואכן לאחר שתצפו בו לא תוכלו לחשוב על תיאור טוב יותר .

NGC5128 בצילו של M35
 לסיום הבה ונפנה את הטלסקופ ל AURIGA המהווה חממה לצבירים פתוחים . מה שיפה באזור זה הוא שבהינף טלקופ אחד ניתן לחזות בשלושה צבירים הנושאים מספרי מסייר . M37 M36 M38 .  לטעמי M37 הוא היפה בינהם וניראה כמכיל כוכבים עדינים יותר וחלשים יותר . יפה לראות את הקונטרסט במראה הטלסקופי בינו לבין השניים האחרים . יפה לסקור את האזור במשקפת וחיש קל לדלג מאחד לשני . לאחר מכן סירקו שוב את האזור בטלסקופ בהגדלה נמוכה מכיוון שמלבד הצבירים עצמם אנו נמצאים באזור על דיסקת שביל החלב כך שהאזור עשיר בכוכבים.

עתה התמקדו ב M38 . כמו M35  ישנו בקרבה צביר פתוח קטן נוסף -NGC1907 רק שבמקרה זה הוא באמת קטן וקרוב יחסית (כ4500 שנות אור ) ולכן קל להפריד את חבריו (כ 30  כוכבים) . בכל מקרה הוא מהווה קונטרסט יפה ל M38  הגדול יותר .

NGC1907 (למעלה ) בצילו של M38

צבירים פתוחים נראים יפה מאוד דרך עינית הטלסקופ והיפים שבהם מאיצים את הדופק כל פעם מחדש גם אם צפיתם בהם מאות פעמים בעבר . המראה הוא ניפלא ביחוד בשמיים חשוכים וצלולים . נצלו את שמי החורף לצפיה בהם .

תהנו

אמיר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה