יום ראשון, 14 באוקטובר 2012

בית ספר לכפולים ORION

מתחיל להיות קריר בלילות והשמיים מקבלים מן צלילות כזו האופינית לחורף - סוף סוף .   לאסטרונומים סמני הסתיו מגיעים עוד לפני החצבים והנחליאלים . אנו, שמסתובבים עם הראש מופנה רוב הזמן למעלה ולא אל פני האדמה ,  רואים אותם בעיקר בלילה כאשר קבוצות החורף האהובות ניתנות לצפיה בשעות יותר ויותר שפויות .

קבוצה המזוהה  אולי יותר מכל עם שמי החורף הינה ORION . מלבד המראה היפה שלה  המיוחד בקבוצה זו שניתן לסייר בה תחת כותרות שונות ולהעביר בה ליל תצפית שלם תוך למידה של נושא תצפיתי מסויים על כל הבטיו  מבלי לחרוג אל מחוץ לגבולות הקבוצה . כותרת אחת שנעסוק בה בפוסט אחר הוא אבולוציה של כוכבים  אך הפעם אני רוצה להתרכז דווקא בכפולים הרבים המשובצים בקבוצה .

קחו לכם כיסא נוח ,שולחן ,פנס אדום , טלסקופ - ניתן להסתפק ברפרקטור טוב במפתח של 80-100 ממ אך כמובן מפתחים גדולים יותר או רפלקטורים מעל 6 אינט"ש יתקבלו בברכה אך חשוב שהמכשיר יהיה מקולמץ . בחרו עיניות שתנו לכם טווח הגדלה מ X50 ועד X160 לערך . לא ניראה שתצטרכו  לעבור את הX200.  שימו לכם מוזיקה טובה ברקע , כוס קפה בצד . אל תדאגו ,  לא תצטרכו לשנות מיקום באופן תדיר מכיוון שכל הכפולים שנדבר עליהם נימצאים כולם רובם ככולם על גופו של ה"צייד" .

ORION היא אחת מהקבוצות הנדירות בה נותן למצא כמעט את כל הקומבינציות של הכפולים - צבעוניים , אחידים רחבים,צמודים, בבהירות שווה , הבדל בהירויות גדול , שרשראות כוכבים ועוד - הכל בפיסה קטנה של השמים .
נתחיל דווקא באזור החגורה :


   לחימום הקנה או שמא אומר - הטלסקופ . נתחיל בכוכב הימני בחגורתו של אוריון - דלתא (34) אוריון הלא הוא MINTAKA - מדובר בכפול מרוווח  34 שניות קשת שלא תהיה בעיה להפרידו בכל טלסקופ המורכב מזוג צבעוני -  הראשי לבנבן במגניטיודה של 2 והשני חיוור הרבה יותר ב 13.7 אם כי אין בעיה לזהותו .
בצד השני של החגורה נמצא את ALNITAC הלא הוא זיתא (50) אוריון - כאן מדובר על אחד הכפולים האתגריים והאהובים עלי בשמים ונחמד הרבה יותר בשל העובדה שקל מאוד למצא אותו . מדובר בכפול שהוא גם צמוד ( 2.3 שניות ) וגם הפרש מגנטיודות גדול - 1.9 הכוכב הראשי הלבן  ו -4 שותפו הלבן גם הוא . לנסיוני דרושה הגדלה של X100 לפחות ושמיים יציבים . אך כשתצליחו להפרידו  המראה הוא יפיפה והסיפוק גדול .
סיפור דומה מתרחש אצל אחד בכוכבים המוכרים והבהירים בשמים הלא הוא RIGEL - גם כאן הכוכב המרכזי בהיר מאוד - כמעט 0 ( למעשה 0.1) והשותף 6.8 אך ההפרדה נדיבה יותר ( 9.5 שניות קשת ) ולכן ברוב הלילות ( אלא אם כן האוויר מאוד לא יציב או הטלסקופ אינו מקולמץ ) תצליחו להפריד יפה את הזוג . למעשה זו הפתעה נחמדה למי שמפריד לראשונה את RIGEL ורגיל לחשוב עליו בד"כ כבודד.   
ETA ORIONIS  או 28  (משלים משולש שווה שוקיים עם כוכבי החגורה 34 ו 50 אותם הזכרנו ) מהווה את אחד מהדוגמאות היפות לכפול צמוד (1.5 שניות ) של זוג שווה בצבעו (לבן) ודי דומה בבהירותו 3.6 ו 5 המהווה אתגר לכל טלסקופ וליציבות השמיים . גם כאן דרושה הגדלה של לפחות X100 אךX150-160 יראו אותו טוב יותר  .המראה הניגלה הינו יפיפה וכשהשמים יציבים רואים את שתי ה  AIRY DISCS עם טבעות דפרקציה ראשונות יפות ומעט חופפות מסביבן כשלעיתים הן מתמזגות לצורה 8 ,
סיגמא אוריון (48) הנמצא מתחת ל ALNITAK - מהווה דוגמא יפיפיה למערכת מרובת כוכבים שלי תמיד מזכירה שרשרת חרוזים צבעונית - מדובר ב4 כוכבים בשורה כאשר על מנת לזהות את הרביעי תידרשו למעט מאמץ וראייה מוסבת ואולי גם למפתח נדיב יותר ( 8 איט"ש ) .


כעת נעבור לחלקו העליון של אוריון . הפנו את הטלסקופ ל גמא אוריון (MEISSA ) - שוב מערכת מרובת כוכבים יפיפיה המורכבת מ 4 כוכבים  כאשר הבהיר שבהם 3.8 והאחרים 11.4   10.3  6.5   7.5 .

לסיום אזכיר שני כפולים מאוד אהובים עלי , לא קלים , שאני קורא להם - ה"מדליות של אוריון " מאחר ושניהם תלויים לו על החזה משני הצדדים . מדובר על 32 אוריון מימין ( 4.5 ו 5.8 ) לבנים בהפרדה של 1.1 שניות (!) והשני משמאל 52 אוריון הפרדה של 1.6 שניות - שניהם שווין בבהירותם 6.1 ובצבעם (לבנים) .  שוב נועו בהפרדה שבין X100-200  ושימו לב מתי אתם מצליחים להפריד את הזוגות . הגמול בצורת מראה אסתטי ויפה - מובטח .

שמיים צלולים

אמיר
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה